Az iskolaszezon kezdetével fokozott figyelmet fordítunk az iskolai higiéniára. Az ősz beköszönte és az ezzel járó időjárásváltozás kedvez a kórokozók terjedésének, így az iskolák klasszikus gócpontjaivá válnak a fertőző betegségeknek, mint például a nátha vagy a Covid.
Az iskolában tanuló gyermekek egészségének megőrzése érdekében rendkívül fontos a megfelelő higiénia és a környezet tisztán tartása. A kórokozók, baktériumok gyorsan elszaporodnak, ha nem megfelelő a tisztaság, illetve ha nincs rendszeresen kitakarítva. A takarítószolgálat feladata, hogy minden tanítási nap után alapos rendet tegyenek az intézményben és mindent lefertőtlenítsenek. Mivel az iskolákat rendszeresen vetik alá szúrópróba-szerű ellenőrzésnek, nem kevés pénzbírsággal jár, ha nem találják megfelelőnek a tisztaságot.
Milyen feladatokat kell okvetlen elvégezniük?
A folyosót, egyesével az osztálytermeket és a mellékhelyiségeket is alaposan rendbe kell tenni. Asztalokat, székeket le kell törölni, ki kell vinni a szemetet, és a portalanításról sem szabad megfeledkezni. Nem elhanyagolható továbbá, hogy a kilincseket is le kell fertőtleníteni, végezetül a felsöprés és a felmosás sem maradhat el. Persze egyáltalán nem mindegy az sem, hogy milyen eszközök és milyen minőségű tisztítószerek vannak biztosítva a feladathoz. A folyosón, lépcsőházban is elengedhetetlen a söprés és a felmosás, illetve a lépcsőhöz tartozó korlát lefertőtlenítése.
A mellékhelyiségekre még nagyobb hangsúlyt kell fektetni, hiszen jóval több baktérium telepszik itt meg, mint az osztálytermekben. Mindent le kell fertőtleníteni, a wc ülőkéket különösen alaposan. Fontos ellenőrizni a készleteket, amennyiben hiányzik valami, akkor pótolni kell, meg kell nézni, hogy a szappanadagolókban van-e még folyékony szappan, elegendő-e a toalett papír, esetleg a tekercses kéztörlőpapír nincs-e fogytán. Bár manapság már egyre több iskolában találkozhatunk kézszárítóval is, de az a legideálisabb, ha ez is, és a kéztörlő is a gyermekek rendelkezésére áll.