Gyakorló háziasszonyként a mindennapos általános és az időszakos nagytakarítás rendszeres fejfájást okoz. A háztartási üzletekben kapható tisztítószerek hatékonyságáról mindenkinek megvan a saját véleménye és a bevált márkái. Mivel ezekről a tisztítószerekről bőven kapunk elég információt a reklámoknak köszönhetően, most azt szeretném kideríteni, hogy mennyire van helye az ipari tisztítószereknek egy átlagos háztartásban.
Erre a Clean Center Kft. professzionális palettáját választottam, aminek széles repertoárja van mindenféle kihívásra. Előző cikkemben bemutattam magát a céget és teszteltem két alapvető termékét, a CC Generál bútorápolót és a CC Cleanex speciális felmosót, melyekről (ITT) olvashatsz. Ugyan ez a két termék inkább az általános takarításban nyújt segítséget, most a tavaszi hangulattól felbuzdulva, a szezonális nagytakarításra fektettem a hangsúlyt. Így esett a választásom a CC Mentaclean gépi szőnyeg- és kárpittisztító, illetve a CC Miraclean textil folttisztító termékekre.
Első körben a szőnyegek és a kárpitok gépi tisztítására tettem a hangsúlyt, amit egy Kärcher kárpittisztító géppel és a Vanish gépi szőnyegtisztító samponjával szoktam végezni. Meg kell jegyezzem, hogy a Vanish nem véletlenül örvend ekkora népszerűségnek. A háztartási tisztítószerek között mind a kárpittisztítás, mind a mosás terén az egyik legismertebb márka a hatékonyságának köszönhetően, így méltó ellenfele volt professzionális riválisának.
Már az adagolásnál jelentkezett a különbség, mivel a Vanish 33ml-t javasol 1L vízhez, addig a CC Mentaclean 10-100ml-t ír ugyanennyi vízhez. Én a 10ml-nél maradtam, mivel elsőre mindig az ajánlott minimumot veszem alapul. Ugyan ezt a textiltisztítót rugalmasan lehet adagolni addig a reklámokból ismert sampon adagolását érdemes szigorúan betartani. Ez annak köszönhető, hogy a CC Mentaclean fékezett habzású, így töményebben adagolva sem fogja megterhelni a gép szivattyúját, míg a Vanish túladagolás esetén annyira felhabzik, hogy hosszabb távon a szivattyú leégetésével tönkre teheti a szőnyegtisztító gépet.
Mivel megszoktam már a háztartási környezethez kifejlesztett szőnyegsampon kellemes szappanos illatát, így érdeklődéssel vártam az „ellenfél” által ígért eukaliptusz illatot, elvégre imádom a koalákat.
Igencsak meglepett mikor a várva várt eukaliptusz helyett lágyan megcsapott a mentaillat, szóval inkább a neve köszön vissza az illatában. Idővel az is kiderült, hogy nem is igazán marad meg az illata, hanem teljesen szagtalanítja a textíliát és abszolút semleges marad a szőnyeg illata száradás után. Bár elsőre csalódásként éltem meg, ám ha a jó oldalát nézzük, akkor textil illatosításra elég sok termék áll rendelkezésre, nem akkora veszteség, ha a többi téren kárpótol. Arról nem is beszélve, hogy így legalább biztosak lehetünk benne, hogy nem csak elfedi a szagokat, hanem teljesen szagtalanít (ez például egy állatos háztartásban külön előnyt jelent, lássuk be).
A hatékonysága már a kanapé tisztítása során megmutatkozott. A kanapé áldozatul esett már egy komplett család mindennapos életének, részesült már joghurt- és gyümölcsfoltokban, meg hát a bőrről rákerülő zsíros foltok is természetes részét képezik az ülőalkalmatosságoknak. Bár az űlőgarnitúra minden évben át volt tisztítva, így semmi évek óta beszáradt folt nem állt rendelkezésünkre. Ezen a ponton még nem igazán tudtam megmondani a két tisztítószer közti különbséget, a Clean Center Mentaclean ugyanolyan szépen átfrissített a szálat, enyhe mentaillatot hagyva maga után, a korábban említett foltok közül pedig egyedül a joghurt folt maradt látható valamennyire (bár azzal a Vanish sem szokott jól megbirkózni).
Ha már úgyis takarítógéppel dolgozom, akkor a folttisztítás terén szabadjára szoktam engedni a fantáziámat, hiszen nem kell megbirkóznom utólagos foltokkal (amik a háztartási folttisztítók nagy részének hiányossága, hiszen a foltot kiszedik, de sokszor nagyobb „karima” marad utánuk) és a visszamaradó vegyszermaradványokkal. Kedvtől függően variálni szoktam a Vanish gépi samponjához való folttisztítót, a marhaepe szappant, illetve zsíros foltokhoz megvallom még mosogatószert is próbáltam már. Így amikor ott virított előttem a joghurt folt, úgy éreztem eljött a Clena Center Miraclean textil foltisztító ideje. Ugyan a gyártó szerint önállóan is megállja a helyét, úgy gondoltam biztos így is használható. A használati utasítás szerint rá kell fújni a foltra megvárva a hatóidőt (én 2 percet vártam), szivaccsal vagy ronggyal eldolgozni, száradás után pedig kiporszívózni. Én a hatóidő után a takarítógéppel mentem még egyszer végig a felületen és boldogan konstatáltam, hogy a joghurt foltnak hűlt helye. A fejrészeken nyomokban visszamaradt zsírfoltokra is kipróbáltam és 2 perces hatóidővel szépen eltüntetett mindent, anélkül, hogy a kárpiton bármi sötétebb vagy világosabb nyomot hagyott volna (bevallom utóbbitól tartottam jobban, sok takarítószer oxidálja a felületet, így meg tudja szedni a színt). A CC Miraclean ez esetben bátrabban mertem fújni, mivel a címke szerint külön figyelmet fordítottak arra, hogy a szer a textília károsítása nélkül fejtse ki hatását.
A kanapé után következtek a szőnyegek. Hát a nappali szőnyeg ugyan hosszú szőrű, de önmagában nem annyira koszos. Ellenben a színes gyerekszoba szőnyegen éktelenkedett néhány slime-folt (ami több gyakorló anyukának okozhat enyhe infarktust), illetve a kárpittisztító szerek Waterlooja, a kül- és beltéri szintetikus, síkszövött ikea szőnyeg, amit több házibuli veteránjaként tartok számon.
A világos bézs nappali szőnyeg egy egyszerű Clean Center által gyártott samponos tisztítás után teljes pompájában ragyogott, egy-két sötétebbnek látszó részt már inkább puszta szórakozásból kezeltem az Ő általuk javasolt folttisztítóval. Az eredmény egy szagtalanított, tiszta szőnyeg lett. Talán mintha úgy éreztem volna, hogy a hosszú szálak tapintása picit puhább lett volna száradás után. Mivel általában nedves tisztítás után szeretnek összeállni a szálak, fura volt hogy most ez nem volt érzékelhető, de pontos különbséget nehezen tudnék megállapítani, mivel évente esnek át a procedúrán.
Bemelegítés után jött a gyerekszőnyeg és a rettegett slime-folt, ami több évi tisztítógépes kezelésnek állt már ellen. A CC Mentaclean címkéje szerint használható töményen is folttisztításra, így azt gondoltam erősségi sorrendben tesztelem őket a folton. Először a sima CC Mentaclean-es gépi tisztítással kezdtem, bár ez meg sem mozdította a foltot. Ezután töményen ráraktam a foltra és körömkefével eldolgoztam, majd hagytam hatni 1 percig. Ezután géppel átmentem a felületen, bár halványabb lett a folt, de még így is elég markánsan jelen volt. Végül jött CC Miraclean, annyi különbséggel, hogy ugyan eddig ronggyal dolgoztam el, szőnyeghez mindenképpen körömkefével javaslom eloszlatni, máskülönben nagyon nehéz egészen a szálak aljáig eldolgozni. Hatóidő lejárta után szokásos gépi átszívás és hát igen,a különbség nagyon látványos volt, gyakorlatilag a szálak legalján maradt némi nyoma a rózsaszínes, ragacsos cuccnak, de egyébként teljesen eltűnt. Tény, hogy rendesen be kellett dolgozni a szálak közé a habot és szigorúan meg kell várni a hatóidőt, de az eredmény magáért beszél.
Ezen felbuzdulva gyakorlatilag átcincáltam a teljes felszerelést a szintetikus szőnyeghez, hátha több év után az is végre teljesen tiszta lesz. A buktató a szőnyeg anyaga volt. Mivel a síkszövött szőnyegbe nem igazán lehet bármit beledolgozni, a körömkefe használatáról szó se lehet, ha az ember nem akarja tönkre tenni az anyagot, így az első általános gépi takarítás után a foltokra gazdagon ráfújtam a Miraclean folttisztítót és hagytam, hogy jól beigya. A maradékot ronggyal jó alaposan eldolgoztam, megnöveltem a hatóidőt 3 percre és csak azután csináltam meg a végső átmosást. A második átmosás végére a kültéri szőnyeg ragyogott. Nem mondom, hogy ez az eredmény nem érhető el másképpen, de tény, hogy nagyon sokat kell felette görnyedni, foltoknak megfelelő szerekkel kísérletezni mire megkapjuk ezt az eredményt.
Száradási idő tekintetében a gyártó 2 órás száradást ígért, amit a szőnyegek szépen be is tartottak. A kanapé java része szintén használható volt már 2 óra után, kivéve azok a részek, amelyeket foltkezeltem és emiatt jobban átmostam.
Már csak annyi maradt hátra, hogy teszteljem a CC Miracleant száraz környezetben is, így a bárszéken éktelenkedő foltot vettem célba. Címke szerint jártam el, ráfújtam a foltra, ronggyal eldolgoztam és megvártam amíg megszárad. Száradás után megvallom az infarktus kerülgetett amikor egy még nagyobb folt fogadott, az anyag pedig meg volt keményedve. Már épp lemondtam a száraz használatról, mikor az alapos átporszívózás után egyszer csak nyoma nem volt a foltnak és az anyagból is eltűnt a keménység. Tanulság: mindig bízzunk az eljárásban.
Levonva a következtetéseket azt kell mondjam, hogy a CC samponja pontosan tudja, amit a Vanish gépi sampon, azzal a különbséggel, hogy szagtalanít és nem illatosít. Az általános foltokkal, saras-poros szennyeződésekkel vígan megbirkózik. Árban nehéz volt a két terméket összehasonlítani, mivel a Vanish elég változatos árakkal van jelen a piacon, boltja válogatja. A CC Mentaclean viszont a literenkénti árát nézve vagy ugyanannyiba kerül, vagy még olcsóbb is. Ha az ember nem akar egy egész repertoárt tartani otthon, akkor folttisztításra is használható töményebb formában makacsabb foltokra. Ott, ahol CC Mentaclean véget ér, ott kezdődik CC Miraclean ami viszont a lehetetlennek tűnő foltokat is kiszedi, akár a gépi tisztítás mellett, akár csak önmagában használjuk.
A második teszt után azt kell mondja, eddig a Clean Center Kft. pontosan betartotta az ígéreteit. Tehát ha valaki úgy érzi, hogy szeretné a háztartási takarítószerei professzionális alternatíváját kipróbálni, bátran válogathat a cég palettájáról. Aki pedig inkább megvárja amíg én kipróbálom, az nézzen vissza két hét múlva az atlantic higiénia weboldalára, mert legközelebb is érdekes és tanulságos tesztekkel várom!